W dniach od 21-23 sierpnia br. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie odbyły się rekolekcje dla kandydatów na ceremoniarzy. Rekolekcje poprowadził ks. Maciej Zabrocki. Rekolekcje stanowią V zjazd kursu na ceremoniarza, a jednocześnie przygotowanie do przyjęcia promocji. Hasło rekolekcji brzmiało: „Bóg – Słowo – Powołanie”. Nowi ceremoniarze zastanawiali się nad tym, jak Bóg poprzez swoje słowo powołuje, prowadzi i posyła do różnych zadań. Ukazane zostały również wyzwania, przed którymi stają przyszli ceremoniarze, jak również trudności, na które mogą natrafić. W trakcie rekolekcji odbyło się spotkanie z Ks. Marcinem Kundą - sekretarzem Ks. Biskupa Diecezjalnego, który zwrócił ukazał na co należy zwrócić uwagę podczas Mszy św. sprawowanych przez Księdza Biskupa.
Zob. zdjęcia w galerii
W dniach od 30
czerwca do 4 lipca w szkole w Szymbarku odbył się I turnus obozu rekolekcyjnego
dla ministrantów i lektorów ze szkół
gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Diecezji Pelplińskiej. W obozie
uczestniczyło 40 ministrantów z różnych parafii i 9 opiekunów. W tym samym miejscu w dniach od 10 do 14 lipca odbył się II turnus obozu dla ministrantów ze szkoły podstawowej. Na drugim turnusie uczestniczyło 60 ministrantów.
Hasło tegorocznych rekolekcji brzmiało „Kodeks wojownika światła”. Uczestnicy zastanawiali się co można zrobić, by być jeszcze bliżej Jezusa Chrystusa, który jest Światłością świata. Ministranci i lektorzy to ci, którzy niosą Jezusa Chrystusa innym przez swoją posługę przy ołtarzu i codzienne życie.
W trakcie obozu uczestniczyliśmy w Mszach świętych, modlitwach, zajęciach w grupach, rozgrywkach sportowych. Odbył się m. in. turniej grup, wyjście na Wieżycę oraz zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za stworzenie świetnej atmosfery, a także opiekunom, którzy włożyli wiele sił w opiekę nad ministrantami.
Ks. Maciej Zabrocki
Zob. zdjęcia w galerii
Ministranci z Parafii Katedralnej w Pelplinie w sobotę 13. czerwca wzięli udział w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza do Gietrzwałdu.
Spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza rozpoczęło się procesją z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na błonia gietrzwałdzkie, gdzie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, przewodniczącego podkomisji ds. służby liturgicznej KEP.
Po Eucharystii odbyły się spotkania ze świadkami Ewangelii. Pierwszym gościem był Jan Budziaszek z zespołu Skaldowie. Mówił o tym, że w każdym człowieku powinniśmy widzieć Chrystusa.
Drugim gościem był raper Under. - Chcę przekazać tym młodym, że dziś tęsknię za czasem, kiedy byłem ministrantem. I to, że czymś najważniejszym w życiu jest to, żeby polubić siebie, jakim się jest. Aby być sobą. Wiem, jak długo borykałem się z tym, że ludzie są odtrącani, bo są nietuzinkowi. Mnie pomogły modlitwa i prawda - mówił Under.
Ogólnopolska pielgrzymka służb liturgicznych zakończyła się wspólnym Różańcem, który poprowadził J. Budziaszek. Po modlitwie wszystkich pobłogosławił abp Józef Górzyński. - Dziękuję wszystkim. Niech Pan Bóg wam błogosławi, a Matka Boża Gietrzwałdzka niech wyprasza te dary, których każdy z nas potrzebuje - mówił.
Zob. zdjęcia w galerii
W sobotę, 16 maja 2015 roku odbył się w Pelplinie Dzień Wspólnoty Służb Liturgicznych. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice katedralnej koncelebrowana przez 13 kapłanów. Liturgii przewodniczył Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Druga odsłona spotkania miała miejsce na stadionie miejskim w Pelplinie, gdzie odbyły się rywalizacje sportowe, konkurencje rekreacyjne oraz wspólna zabawa. Wspólny czas uświetniły swoim śpiewem schole liturgiczne „Biedronki” ze Starogardu Gd. oraz „Effata” z Kartuz.
Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych to wymowny znak ukazania swojej służby przy ołtarzu. Służba Liturgiczna przybywa do Bazyliki Katedralnej, aby podziękować za swoją posługę, ale też zaszczepić w sobie Bożego Ducha, by dalej rzetelnie i gorliwie pełnić swoją posługę.
W spotkaniu uczestniczyło prawie 500 osób z 22 parafii diecezji pelplińskiej.
Zjazd Służb Liturgicznych nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca wielu organizacji. Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do współorganizowania dnia wspólnoty:
- Kurii Diecezjalnej
- Parafii Katedralnej w Pelplinie
- WSD w Pelplinie
- Radiu Głos
- Miastu i Gminie Pelplin
- Policji
- Straży
- firmie Pelkom z Pelplina
- Biuro Turystyczne Arcus
- Piekarni i Cukierni Meler z Pelplina
- Zakładom Masarskim Rąbała z Bielawek
- firmie Premia Sport z Gdyni
- fotografowi p. Michałowi Mierzejewskiemu
Ks. Maciej Zabrocki
Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza były okazją do spotkania się lektorów i ministrantów z całej Polski oraz ich księży i opiekunów. Rozgrywki odbywały się w tym roku w Elblągu w dniach 1-2 maja po wcześniejszych eliminacjach diecezjalnych. Do współzawodnictwa stanęło ponad 1000 uczestników z około 100 drużyn.
Na początku Mistrzostw bp Józef Wysocki – biskup pomocniczy diecezji elbląskiej – przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu księży. Zaznaczył w homilii, że bliskość ołtarza Pana Jezusa daje radość ministrantom i lektorom – podobnie jak tym, którzy głosili Go po zmartwychwstaniu. Radował się też biskup elbląski, że tylu uczestników zgromadziły mistrzostwa, ale wskazał, aby na pierwszym miejscu był Jezus, choć piłka przyciąga niektórych do ołtarza.
Z naszej Diecezji w Mistrzostwach Polski w Elblągu udział wzięły 3 drużyny, które zwyciężyły mistrzostwa diecezjalne:
w kategorii szkół podstawowych reprezentowali nas ministranci z parafii Ostrowite, którzy zajęli II miejsce;
w kategorii szkół gimnazjalnych lektorzy młodsi z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach, którzy zajęli I miejsce;
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych lektorzy starsi z parafii Gowidlino.
Bardzo serdecznie dziękujemy drużynom i ich opiekunom za udział i gratulujemy tak zaszczytnych osiągnięć oraz zwycięstwa w przyszłorocznych mistrzostwach w Rzeszowie.
25 kwietnia br. w Pelplinie w sali kominkowej odbył się IX Diecezjalny Konkurs Lektorski. W tym roku konkurs wpisał się w trzy wydarzenia z życia Kościoła powszechnego jak i lokalnego.
25 kwietnia w liturgii Kościoła obchodzimy Święto Świętego Marka Ewangelisty. Według tradycji Kościoła św. Marek uważany jest za autora najstarszej i jednocześnie najkrótszej spośród Ewangelii.
Drugim wydarzeniem jest zakończenie VII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego, którego celem jest świętowanie obecności Pisma Świętego we wspólnocie parafialnej i wzbudzanie większego zainteresowania jego lekturą.
Trzecie wydarzenie to III rocznica śmierci pierwszego Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi - Apostoł Słowa, który w swoich homiliach, przemówieniach i katechezach ukazywał Słowo Boże jako ciągle żywe i na nowo odkrywane. Wielokrotnie nawoływał, by słowo Boże było nie tylko odczytywane, ale nade wszystko musi być proklamowane.
W tym roku uczestnicy proklamowali fragmenty z Księgi Dziejów Apostolskich. Zanim uczestnicy odczytywali wybrane przez siebie usłyszeli wykład wprowadzający Ks. Biskupa Pomocniczego Wiesława Śmigla, w którym została ukazana rola słowa w Biblii oraz w szerszym kontekście.
W komisji konkursowej, która miała trudne zadanie wyłonienia zwycięzcy, zasiedli:
- Ks. Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigiel
- Ks. Infułat Tadeusz Brzeziński - proboszcz Parafii Katedralnej
- p. Mariusz Żarnecki – aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
- p. Bogdan Wiśniewski – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, polonista
W konkursie wzięło udział 14 uczestników. Byli nimi finaliści konkursu na etapie dekanalnym.
Komisja konkursowa przyznała:
I miejsce – Alicji Jutrzence-Trzebiatowskiej z parafii Sulęczyno
II miejsce – Wojciechowi Zenkerowi z parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach
III miejsce – Pawłowi Cymanowskiemu z parafii Subkowy
Wyróżnieni zostali:
- Paweł Unstadt – z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd.
- Magdalena Bassara – z parafii Krąg
Po zakończonej rywalizacji konkursowej uczestnicy udali się do pocysterskiego kompleksu, w którym poznawali tajemnice skryptorium. Ostatnim punktem programu był warsztat, który poprowadził p. Mariusz Żarnecki.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział.
Zob. zdjęcia w galerii
Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów informuje, że 13 czerwca 2015 roku odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka ministrantów i lektorów do Gietrzwałdu.
Plan spotkanie przedstawia się następująco:
10.00- Procesja z Obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
z bazyliki na plac
przy źródełku.
10.30 - Msza Święta.
12.15 - Posiłek.
13.30 - Spotkania ze świadkami Ewangelii.
15.00 - Nabożeństwo Maryjne.
16.00 - Rozesłanie i zakończenie pielgrzymki.
Dla celów porządkowych (przygotowanie obiadów, pakietów) organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia, rejestrując się przez stronę internetową www.gietrzwald2015.pl do 5 czerwca br. Po zgłoszeniu grupy pielgrzymkowej w punkcie rejestracyjnym będą do odebrania pakiety pielgrzyma w cenie 10 zł (talon na obiad, okazjonalny gadżet, teksty liturgiczne na pielgrzymkę).
Zachęca
się, aby wpłaty za uczestnictwo w spotkaniu dokonać przelewam
na konto: FUNDACJA PRZYJACIÓŁ SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ GIETRZWAŁDZKIEJ,
11-036 Gietrzwałd, ul. Klasztorna 1, Nr konta: PKO S.A. 88 1020 3541 0000 5402 0062 9386 - w tytule wpłaty podając nazwę parafii oraz
liczbę uczestników; przy rejestracji proszę pokazać dowód wpłaty.
Noclegi grupa organizuje we własnym zakresie. Na stronie internetowej przedstawione są ewentualne propozycje noclegów.
Ministranci uczestniczą we Mszy św. w swoich strojach liturgicznych. Kapłani przywożą ze sobą alby i białe stuły.
Szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki można uzyskać pod numerem telefonu: 511 836 343 oraz 666 876 638
Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych atrakcji turystycznych, które zostaną przygotowane we współpracy z rożnymi instytucjami, które pozwolą uatrakcyjnić pielgrzymkę, a także zaplanować dłuższy pobyt. Informacje te będą systematycznie umieszczane na stronie internetowej www.gietrzwald2015.pl.
Bardzo serdecznie zachęcamy, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.