W sobotę 15. marca w Bobowie odbył się rejonowy turniej w piłkę halową ministrantów rejonu pelplińskiego. Rozgrywki przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: ministranci szkoła podstawowa, gimnazjum oraz ponadgimnazjalni. W czasie trwania turnieju poziom wzrastał i było coraz trudniej o zwycięstwo! Zwycięzcami zostali: w grupie ponadgimnazjalnej ministranci z parafii Lalkowy, w grupie gimnazjalnej ministranci z Piaseczna, a w grupie wiekowej klas podstawowych również ministranci z Piaseczna. Za wspólne zmagania i zaangażowanie bardzo dziękujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym!
Zobacz zdjęcia w galerii
Ks. Łukasz Simiński
Nagrody zostaną wręczone 10. maja w Pelplińskiej Katedrze podczas Diecezjalnego Zjazdu Służb Liturgicznych.
A oto wyniki:
I miejsce - Szczęsny Krystian (80,5 pkt.)
II miejsce - Steinka Robert (79 pkt.)
III miejsce - Glejt Konrad (75,5 pkt.)
Kolejne miejsca zajęli:
Szamocki Tomasz
Ossowski Andrzej
Drywa Paweł
Ossowski Mikołaj
Rzepkowski Mateusz
Gostomczyk Łukasz
Serkowski Przemysław
Pezała Maciej
Leszczyński Mateusz
Jutrzenka-Trzebiatowski Michał
Markowski Janusz
Szwedowski Michał
Synak Paweł
Rejter Bartłomiej
Treder Jacek
Komkowski Błażej
Gostomczyk Karol
Głodowski Filip
Łopata Andrzej
Grala Jakub
Baza Adrian
Ostrowski Dominik
Mielewczyk Karol
Rekolekcje dla ustanowionych ceremoniarzy Diecezji Pelplińskiej w tym roku odbyły się szybciej, ponieważ termin został przeniesiony z sierpnia na marzec. Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Maciej Zabrocki zgromadził ceremoniarzy w Pelplinie w Collegium Marianum w dniach 14-16 marca. Na zaproszenie odpowiedziało 48 młodych mężczyzn z różnych zakątków diecezji.
Tegoroczne rekolekcje odbyły się pod hasłem „By nie stać się technikami liturgii”, a poprowadził je Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej ks. Wojciech Niemczewski. Podczas tych kilku spotkań ceremoniarze mieli okazję sięgnąć do początków liturgii, lepiej poznać sens pewnych znaków i symboli oraz skonfrontować obrzędy liturgii przedpoborowej z posoborową; przyjrzeli się również poważnym nadużyciom. Ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie we Mszy świętej w Bazylice katedralnej, która została ubogacona śpiewem chorałowym części stałych. Po Mszy świętej wszyscy przeszli do grobu śp. Ks. Biskupa Jana Bernarda Szlagi, który zapoczątkował dzieło ceremoniarzy jak również ustanowił wielu z obecnych na rekolekcjach. Poza naukami uczestnicy rekolekcji codziennie brali udział w modlitwach jutrzni i nieszporów, a także uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Górze Papieskiej oraz w różańcu w ogrodach biskupich.
Nowym doświadczeniem na rekolekcjach był konkurs na Najlepszego Ceremoniarza Diecezji Pelplińskiej. Pytania dotyczyły wszystkiego, co związane jest z liturgią: śpiewów, świąt, okresów liturgicznych oraz najważniejszych dokumentów o liturgii … wyniki poznamy wkrótce …
Kolejne rekolekcje dopiero za rok…
Robert Steinka – ceremoniarz z par. Miechucino
W dniach od 21-23 lutego br. odbył się w Pelplinie w Collegium Marianum kolejny, trzeci już zjazd dla uczestników kursu na ceremoniarza. Tematyka tego spotkania poświęcona była przeżywaniu Triduum Paschalnego. To w liturgii Kościoła szczególny czas, dlatego poświęca się temu misterium dużo uwagi. Jaka jest poszczególna tematyka dni Wielkiego Tygodnia, jak należy właściwie przygotować liturgię Triduum – między innymi nad tymi zagadnieniami szczególnie się zatrzymaliśmy.
W czasie kursu zwraca się uwagę nie tylko na element intelektualny, ale również na pogłębienie relacji z Panem Bogiem. W czasie Mszy świętych i liturgii brewiarzowej zastanawialiśmy się, co zrobić, by jeszcze głębiej przeżywać Mszę świętą i być bliżej Pana Jezusa.
Przyszłych ceremoniarzy czekają jeszcze dwa zjazdy: 11-12 kwietnia br., w czasie którego nastąpi zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności, natomiast od 22-24 sierpnia br. odbędą się rekolekcje połączone z udzieleniem promocji przez Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasynę.
W piątek, 14 lutego 2014 r. w
Collegium Marianum w Pelplinie rozpoczęły się pierwsze w diecezji pelplińskiej
warsztaty dla lektorów i kantorów. W zajęciach uczestniczyło 40 młodych osób.
Pierwsze zajęcia poprowadziła mgr Małgorzata Aszyk, logopeda i psycholog.
Uczestnicy dowiedzieli się jak wykonywać podstawowe ćwiczenia głosowe.
Elementem formacyjnym warsztatów była Msza Święta oraz spowiedź.
W drugi dzień warsztatów uczestnicy mieli możliwość spotkania z aktorką Violettą Seremak-Jankowską, która podpowiedziała co należy zrobić, by udoskonalić swój warsztat lektorski oraz nieco naświetliła kulisy życia aktorskiego. Młodzież udała się wraz z ks. Zbigniewem Gełdonem do Radia Głos, gdzie mogli nie tylko zobaczyć studio nagraniowe ale również odsłuchać samych siebie prezentując przygotowane wypowiedzi. W ramach warsztatów odbyło się spotkanie z zakresu formacji liturgicznej na temat liturgii Słowa oraz z zakresu formacji biblijnej na temat „Dylematów przy ambonie” z ks. kan. Andrzejem Szopińskim. Wszystkim zaproszonym gościom dziękujemy za pomoc w poprowadzeniu warsztatów.
Kolejne spotkanie tegorocznego cyklu warsztatów odbędzie się od 25 do 26 kwietnia br.
W ramach rekolekcji dla ceremoniarzy odbędzie się po raz pierwszy konkurs
na najlepszego ceremoniarza w naszej Diecezji. Do konkursu mogą przystąpić
ceremoniarze
z Diecezji Pelplińskiej ustanowieni w latach 2006 – 2013.
Konkurs składa się z dwóch części:
- I część – informacja od duszpasterza (proboszcza lub opiekuna) o posłudze w parafii. Księża odpowiadają na 3 pytania:
1. Jak ocenia Ksiądz w skali od 1 do 10 zaangażowanie ceremoniarza w swojej parafii?
2. Na ile ceremoniarz jest dyspozycyjny przy okazji większych uroczystości? (odpust, święta, Msze św. z udziałem Ks. Biskupa – bierzmowanie czy wizytacja). Proszę o podanie w skali od 1 do 10.
3. Czy ceremoniarz pomaga w przygotowaniu służby liturgicznej do różnych uroczystości? Proszę o podanie w skali od 1 do 10.
Uczestnicy biorący udział w konkursie przywożą odpowiedzi od swoich duszpasterzy w zapieczętowanej kopercie.
- II część – test sprawdzający wiedzę i umiejętności ceremoniarskie przygotowany na podstawie lektur, które obowiązywały w czasie trwania kursu (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego; Zwycięzca Śmierci; Redemptionis Sacramentum).
Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda, która zostanie wręczona w dniu 10. maja br. podczas Diecezjalnego Zjazdu Służb Liturgicznych.
Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów informuje, że rekolekcje dla ceremoniarzy ustanowionych w minionych latach (2006 – 2013) odbędą się w dniach od 14 do 16 marca 2014 w Pelplinie w Collegium Marianum. Koszt rekolekcji – 90 zł. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Wojciech Niemczewski – Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Pelplińskiej.
Do udziału w rekolekcjach są zobowiązani wszyscy ceremoniarze ustanowieni
w minionych latach. Rekolekcje to nie tylko umocnienie swojej relacji z Panem
Bogiem,
ale też udoskonalenie warsztatu liturgicznego.
Ceremoniarze zabierają ze sobą: legitymacje (zostaną podpieczętowane na kolejny rok posługi), strój liturgiczny, rzeczy osobiste, notatnik.
Zgłoszenia należy kierować do 10 marca 2014r. do ks. Macieja Zabrockiego na adres e-mail: maciej.zabrocki@wp.pl lub telefonicznie: 721 435 702.
Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów oraz Duszpasterstwo Scholii i Zespołów Liturgicznych organizują warsztaty dla lektorów i kantorów (zarówno chłopaków jak i dziewcząt). W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy chcą udoskonalić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie posługi lektora i kantora oraz włączyć się w tę posługę w swoich parafiach. Warsztaty będą prowadzone w zakresie kształcenia teorii zasad liturgii proklamacji Słowa Bożego oraz zastosowania odpowiednich śpiewów liturgicznych podczas Mszy Świętych oraz nabożeństw liturgicznych. Umiejętności praktyczne poprowadzą wykształceni specjaliści, aktorzy oraz muzycy z zakresu emisji głosu.
Cały cykl warsztatów obejmuje 3 spotkania, które odbędą się w Pelplinie w Collegium Marianum w następujących terminach:
- 14 – 15 lutego 2014
- 25 – 26 kwietnia 2014
- 16 – 17 maja 2014
Koszt: 50 zł. Przyjazd w piątek do godziny 17:00, natomiast wyjazd w sobotę wieczorem. Zgłoszenia należy kierować do 7 lutego 2014r. do ks. Macieja Zabrockiego na adres e-mail: maciej.zabrocki@wp.pl lub telefonicznie: 721 435 702.
Należy wziąć ze sobą Pismo Święte, notatnik, wypełnioną zgodę (zamieszczoną poniżej), śpiwór oraz rzeczy osobiste.
(pieczęć parafii)
WARSZTATY DLA LEKTORÓW I KANTORÓW
Pelplin, 14-15 lutego, 25-26 kwietnia i 16-17 maja 2014 roku
Zgłoszenie uczestnictwa
Wyrażam zgodę na wyjazd i uczestnictwo mojego syna / mojej córki
................................................................................, ur. .....................................
na udział w warsztatach dla lektorów i kantorów.
.......................... .....................................
podpis rodziców podpis Ks. Proboszcza/Opiekuna
Na odwrocie uwagi o zdrowiu dziecka i wskazania dla wychowawców oraz dokładny adres i telefon rodziców.