Kolejna – dziesiąta już – edycja kursu dla ceremoniarzy z Diecezji Pelplińskiej rozpoczęła się w piątek 17. października w Collegium Marianum w Pelplinie. Kurs rozpoczęło 50 kandydatów z 26 parafii. Cały kurs trwa od października do sierpnia. Pierwsze trzy spotkania dotyczą Liturgii Mszy Świętej oraz Triduum Paschalnego, czwarte spotkanie to egzamin, natomiast piąty zjazd to rekolekcje połączone z promocją udzielaną przez Księdza Biskupa.
Liturgia Słowa stanowi główny temat pierwszego zjazdu. Uczestnicy poznają m.in.: strukturę liturgii Słowa, księgi liturgiczne, strukturę roku liturgicznego, budowę mszału. Poza tym odbywają się liczne ćwiczenia w pelplińskiej katedrze i kaplicy Collegium Marianum. Ceremoniarz to nie tylko „technik liturgii”, ale także człowiek będący blisko Jezusa Chrystusa, dlatego punkt centralny każdego dnia stanowi Msza św. Jest czas na modlitwę, adorację, a także wspólnie odmawiamy Liturgię Godzin.
Następny zjazd dla kandydatów do posługi ceremoniarza odbędzie się w Pelplinie w dniach od 28-30 listopada.
Zob. zdjęcia w galerii
Zgłoszenia uczestników należy kierować do organizatorów do dnia 17 listopada 2014 roku: tel. 602 770 251 lub pocztą elektroniczną: starachowice.szachy@interia.pl
Więcej informacji oraz regulamin mistrzostw można uzyskać u ks. Macieja Zabrockiego tel. 721 435 702 lub pocztą elektroniczną: maciej.zabrocki@wp.plDiecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów zawiadamia, że rozpoczynają się Mistrzostwa Służby Liturgicznej Diecezji Pelplińskiej w piłce halowej. Celem Mistrzostw jest integracja środowisk ministranckich ze wszystkich parafii, podczas kolejnych etapów rozgrywek sportowych.
Kolejne etapy rozgrywek diecezjalnych będą przeprowadzone w następującym czasie:
- rozgrywki dekanalne (z udziałem reprezentacji ze wszystkich parafii) - do 30 listopada 2014 roku
- rozgrywki rejonowe (z udziałem mistrzów dekanatów z rejonu w poszczególnych kategoriach) do dnia 28 lutego 2015 roku
- finały diecezjalne (z udziałem mistrzów rejonów) – w marcu 2015 roku
Najlepsze drużyny z Diecezji Pelplińskiej – w 3 kategoriach wiekowych - będą reprezentować naszą Diecezję na Mistrzostwach Polski Służb Liturgicznych w 2015 roku.
Mistrzostwa rozgrywane są przez ministrantów i lektorów w trzech kategoriach:
I – szkoły podstawowe (rocznik 2002 i młodsi)
II – gimnazja (roczniki 1999 – 2001)
III – szkoły średnie (roczniki 1995 – 1998)
Za kolejne fazy eliminacyjne tych rozgrywek w diecezji odpowiadają duszpasterze ministrantów i lektorów – dekanalni, rejonowi i diecezjalny. O wynikach rozgrywek dekanalnych duszpasterz informuje duszpasterza rejonowego. Natomiast o wynikach rozgrywek etapu rejonowego zostaje poinformowany duszpasterz diecezjalny.
W 1564 roku, w wieku 14 lat, Stanisław razem ze starszym bratem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Chłopcy zamieszkali w internacie ojców jezuitów. Tam też uczęszczali do szkoły. Uczniowie ojców jezuitów uczestniczyli w codziennej Mszy św., codziennej wspólnej modlitwie, comiesięcznej spowiedzi i Komunii św. Świętemu Stanisławowi bardzo się to podobało - od najmłodszych lat lubił być blisko spraw Bożych. Na początku miał trudności z nauką, ale przez swoją pracowitość stał się jednym z lepszych uczniów. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Nagłe uzdrowienie przypisał Matce Bożej, do której miał wielkie nabożeństwo. Po pewnym czasie w sercu Stanisława zrodziła się myśl, aby być jeszcze bliżej Boga i Matki Najświętszej - postanowił zostać zakonnikiem. Ponieważ nie był pełnoletnim, nie mógł natychmiast zrealizować swojego marzenia - potrzebował zgody rodziców, ale jej nie uzyskał.
Po długich i starannych przemyśleniach, w sierpniu 1567 roku, pieszo i w przebraniu, uciekł z Wiednia. Dotarł do Dyllingi w Bawarii i zgłosił się do zgromadzenia oo. jezuitów. Św. o. Piotr Kanizjusz wysłał go do Rzymu, gdzie św. o. Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu.
Mając 18 lat złożył śluby zakonne. Zmarł, uprzednio przepowiedziawszy swoją śmierć, w sierpniu 1568 roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kult świętości młodego Polaka zrodził się natychmiast i spontanicznie. Proces beatyfikacyjny zakończył się w 1670 roku, a już w 1726 papież Benedykt XIII kanonizował nowego świętego.
Relikwie św. Stanisława spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie.
Święto św. Stanisława Kostki jest obchodzone w dniu 18 września.
Termin II zjazdu – od 28 listopada (piątek, godz. 17:00) do 30 listopada (niedziela, godz. 12:30).
Terminy kolejnych zjazdów oraz promocji i rekolekcji zostaną podane w późniejszym czasie.
Na pierwsze spotkanie kandydaci powinni posiadać następujący zakres wiedzy na podstawie literatury:
Nübold E., Stencel E., Przy ołtarzu Pana, Bernardinum, Pelplin 2008.
Stencel E., Lektor i jego liturgiczna posługa, Bernardinum, Pelplin 2010.
Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego oraz wskazania Episkopatu Polski, rozdz. II, III i VI, Pallottinum, Poznań 2006.
Prośmy Pana Boga w modlitwie, aby uświęcił ten czas:
"Boże, wiem że muszę się uczyć i zdobywać wiedzę, ale też wiem, że potrzebuję mądrości, a tylko Ty Boże możesz mnie nią obdarzyć. Daj mi Panie Jezu mądrość, aby ze mną była i proszę, abym umiał z niej dobrze korzystać, wówczas, gdy Ty mi dajesz kochanych ludzi i dobre wspaniałe rzeczy. Piękny jest nasz świat, spraw bym żył w nim mądrze i roztropnie. Niech nie opuszcza mnie Twoja mądrość i Twoja miłość".
W niedzielę, 24 sierpnia 2014 roku, Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna ustanowił nowych ceremoniarzy, lektorów i kantorów. Uroczystość dokonała się w kaplicy Collegium Marianum podczas Mszy Świętej kończącej rekolekcje, które głosił ks. dr Wojciech Niemczewski - dyr. wydziału duszpasterskiego diecezji pelplińskiej.
Dyrektorium Duszpasterstwa Służb Liturgicznych w numerze 140 mówi: „Po ukończeniu kursu i odpowiedniej weryfikacji ceremoniarze otrzymują błogosławieństwo do spełnienia swojej funkcji. Ks. Biskup wyprasza dla tych, którzy podejmują odpowiedzialne zadania w celebracjach liturgicznych, potrzebne łaski”.
Już po raz IX w naszej Diecezji odbył się roczny kurs przygotowawczy dla ceremoniarzy. Poprzez ćwiczenia, wykłady, wspólną modlitwę i pozytywnie zdany egzamin 49 ceremoniarzy z 31 parafii w tym roku otrzymało z rąk Księdza Biskupa promocję.
Po raz pierwszy w naszej Diecezji odbyły się warsztaty dla lektorów i psałterzystów poprowadzone wraz z Duszpasterstwem scholii Liturgicznych – ks. Zbigniewem Gełdonem. Promocję przyjęło 17 lektorów i 2 psałterzystów z 9 parafii.