Ministranci z dekanatu starogardzkiego w sobotę 29 listopada
wzięli udział w diecezjalnym etapie rozgrywek ministranckich w piłce halowej.
Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych. Po zaciętej rywalizacji
miejsce pierwsze, a tym samym zakwalifikowali się do etapu rejonowego, zajęli:
Szkoła Podstawowa - parafia Miłosierdzia Bożego
Gimnazjum - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ponadgimnazjalne – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Zob. zdjęcia w galerii
Przygotowanie do posługi ministranta rozpoczęło się rok temu. W tym czasie chłopcy uczestniczyli w spotkaniach przygotowujących, tzw. zbiórkach. W ich trakcie chłopcy zapoznali się z przedmiotami liturgicznymi oraz posługą ministranta w trakcie Mszy świętej. Zwieńczeniem ich zapału i podjętych wysiłków było uroczyste przyjęcie ich do grona ministrantów poprzez błogosławieństwo Księdza Proboszcza i symboliczne nałożenie komży wraz z pelerynką.
Polecajmy w naszych modlitwach całą wspólnotę Liturgicznej Służby Ołtarza, aby Pan Bóg darzył wszelkim potrzebnym błogosławieństwem i zapałem tych młodych ludzi, którzy chcą służyć przy ołtarzu.
- w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła parafia Rokity
- w kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła parafia Łupawa
- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła parafia Łupawa
W sobotę, 15 listopada w Pelplinie odbył się turniej piłki halowej ministrantów Dekanatu Pelplińskiego. Ministranci z parafii Pelplin, Rajkowy, Jabłowo, Bobowo i Wielki Garc zaciekle walczyli o Puchar Księdza Dziekana. Drużyny rywalizowały w 3 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa (2002-2005), gimnazjum (1999-2001), szkoły ponadgimnazjalne (1998-1995).
Wyniki rywalizacji:
Szkoła podstawowa:
- Miejsce: parafia Bobowo
- Miejsce: parafia Wielki Garc
- Miejsce: parafia Rajkowy
Gimnazjum:
- Miejsce: parafia Pelplin
- Miejsce: parafia Rajkowy
- Miejsce: parafia Jabłowo
Szkoły ponadgimnazjalne:
- Miejsce: parafia Rajkowy
- Miejsce: parafia Pelplin
Parafie, które zajęły pierwsze miejsce kwalifikują się do rozgrywek na etapie rejonowym.
Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania turnieju: Ks. Proboszczowi Tadeuszowi Brzezińskiemu, Dyrekcji Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, piekarni Meler z Pelplina, p. Mirosławowi Chyle oraz młodzieży z parafii katedralnej.
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!!!
Zob. zdjęcia w galerii
Pierwszego dnia (5.11) uczestnicy wysłuchali trzech wykładów. Ks. dr Bartłomiej Matczak mówił o znaczeniu czynnego uczestnictwa w Eucharystii w odkrywaniu i realizowaniu powołania. S. dr Iwona Kopacz FSP skupiła się tematyce związanej z formacją scholi w programie formacyjnym służby liturgicznej. Z kolei ks. dr Stanisław Szczepaniec poczynił uwagi dotyczące tekstu przygotowanego do pracy w grupach, którego roboczy tytuł brzmiał „Służyć tym darem, jaki każdy otrzymał. Program formacyjny służby liturgicznej”. W drugiej części dnia uczestnicy Zebrania pracowali w kilku grupach poruszając tematy związane z „Programem formacyjnym Służby Liturgicznej”. Zastanawiali się m.in. nad przesunięciem czasu kandydatury przed I Komunią św., poruszali problematykę zagadnień terminologicznych (rozumienie określeń „kantor”, „akolita”, nazewnictwo opisujące zadania żeńskiej służby liturgicznej). Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad była wspólna Eucharystia w licheńskiej bazylice o godz. 18:00, której przewodniczył i w trakcie której homilię wygłosił uczestniczący w obradach bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. W słowie nawiązał do Ewangelii z dnia mówiąc o Jezusowym krzyżu, jako znaku zbawienia.
Drugiego dnia natomiast podsumowano pracę w grupach. Ostatnim tematem, nad jakim się pochylono, była kwestia oprawy liturgicznej podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. Wstępne założenia dotyczące liturgii podczas krakowskiego spotkania młodzieży przedstawił ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, który mówił o ogólnych zasadach dotyczących oprawy liturgicznej podczas ŚDM. W jego mniemaniu najważniejszym elementem z punktu widzenia liturgicznego nie będzie to, co będzie działo się przy głównym ołtarzu, ale w ok. 400 miejscach w całym Krakowie:
„W każdym z tych miejsc będzie liturgia. Będzie to zarówno liturgia słowa, ale także liturgia eucharystyczna czy nabożeństwo przebłagalne. Ważne jest, aby przebiegały one w sposób odpowiedni do rangi tego wydarzenia” – powiedział duchowny.
Oprócz bpa Bałabucha oraz bpa Gregera w spotkaniu wziął także udział bp Józef Górzyński, biskup pomocniczy diecezji warszawskiej oraz ponad 50 księży, diakonów oraz sióstr zakonnych, którzy w swoich diecezjach zajmują się tematyką liturgiki. Spotkanie w całości odbyło się w Domu Pielgrzyma Arka w Licheniu Starym.
Oto wyniki:
SZKOŁA PODSTAWOWA
1. Par. pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, w Subkowach
2. Par. pw. św. Wojciecha w Gorzędzieju
3. Par. pw. św. Andrzeja Boboli w Swarożynie
4. Par. pw. NMP Matki Kościoła w Tczewie
5. Par. pw. św. Józefa w Tczewie
6. Par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie
GIMNAZJUM
1. Par. pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tczewie
2. Par. pw. św. Józefa w Tczewie
3. Par. pw. św. Wojciecha w Gorzędzieju Swarożyn
4. Par. pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, w Subkowach
5. Par. pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Tczewie
6. Par. pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
1. Par. pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tczewie
2. Par. pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Tczewie
3. Par. pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, w Subkowach
Wręczono także nagrody dla ?królów strzelców? w poszczególnych kategoriach wiekowych. Otrzymali je kolejno, według wieku: Radosław Klohs (Subkowy), Maciej Stańczyk (par. św. Józefa, Tczew) i Maciej Kołodziejczyk (par. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Tczew).
Organizatorzy dziękują p. dyrektorowi ZS w Subkowach Waldemarowi Pawluskowi, sędziom, opiece medycznej, kuchni, sponsorom nagród: p. Janowi Juwie i hurtowni "Elemix" z Tczewa za pomoc w organizacji zawodów.
ks. Marek Szynkowski