W niedzielę, 21 sierpnia 2016 roku, Ksiądz Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigiel ustanowił nowych ceremoniarzy. Uroczystość odbyła się w kaplicy Collegium Marianum podczas Mszy Świętej kończącej rekolekcje.

Dyrektorium Duszpasterstwa Służb Liturgicznych w numerze 140 mówi: „Po ukończeniu kursu i odpowiedniej weryfikacji ceremoniarze otrzymują błogosławieństwo do spełnienia swojej funkcji. Ks. Biskup wyprasza dla tych, którzy podejmują odpowiedzialne zadania w celebracjach liturgicznych, potrzebne łaski”.

Już po raz XI w naszej diecezji odbył się roczny kurs przygotowawczy dla ceremoniarzy. Poprzez ćwiczenia, wykłady, wspólną modlitwę i pozytywnie zdany egzamin 50 ceremoniarzy z 26 parafii w tym roku otrzymało z rąk Księdza Biskupa promocję.