W diecezji pelplińskiej od 01.09.2019 roku jest realizowany program formacyjny dla służby liturgicznej. Cały program znajduje się z zakładce Formacja, a także został przekazany wszystkim księżom naszej diecezji.

Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Nazwa pochodzi od "ministrare" znaczy "służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Pomaga również po zakończeniu Mszy świętej.

Kurs dla lektorów w diecezji pelplińskiej, odbywa się każdego roku na jesieni w pięciu rejonach naszej diecezji (Tczew, Chojnice, Kościerzyna, Kartuzy, Świecie). W 2023 roku kurs ukończyło na przełomie września i października 99 osób (w tym 89 lektorów i 10 lektorek). Kolejna edycja odbędzie się pod koniec września 2024 roku. Szczegóły i zapisy na początku roku szkolnego 2024/2025. 

Lektor – posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii (tutaj wyjątek stanowią: Niedziela Palmowa i Wielki Piątek, kiedy lektor może odczytać Ewangelię, nie prosi wówczas kapłana o błogosławieństwo). Ponadto lektor może odczytywać modlitwę powszechną podczas liturgii. Jeśli nie ma kantora, lektor wykonuje (może zarówno odśpiewać, jak i odczytać) psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może ponadto wnieść Księgę Ewangelii – Ewangeliarz.

Każdego roku odbywają się rekolekcje wielkopostne dla ustanowionych już ceremoniarzy. W tym roku szkolnym rekolekcje odbędą się 1-3 marca 2024 roku w Pelplinie. Już teraz serdecznie prosimy, aby zarezerwować sobie ten termin. Zapisy rozpoczniemy na początku lutego 2024 roku.  

XVIII edycja kursu na ceremoniarza w Diecezji Pelplińskiej zakończyła się 18 listopada 2023 roku. Uroczystej promocji nowym 86 ceremoniarzom udzielił Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Kolejna edycja odbędzie się w sierpniu 2024 roku. Terminy znajdują się poniżej. 

Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii (w dokumentach wydanych po Soborze Watykańskim II jedynie to określenie jest używane) czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii, jak i wykonaniem wszelkich ceremonii liturgicznych. W czasie liturgii pozostaje w pobliżu celebransa jednocześnie dając odpowiednie znaki i polecenia (komendy) pozostałym usługującym, by spełnili w danym momencie przeznaczone im funkcje. Zasadniczo w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego funkcję ceremoniarza spełnia osoba świecka, lecz dawne dokumenty zalecają, by była to osoba duchowna. A. Jougan w „Słowniku kościelnym łacińsko – polskim” pisał: „Przed Soborem Watykańskim II ceremoniarzem był duchowny, zwany mistrzem ceremonii, który czuwał nad godnym i właściwym spełnianiem uroczystych czynności liturgicznych (1958, s. 82). Wydane po Soborze Watykańskim II Caeremoniale episcoporum w roku 1984 wskazuje wyraźnie, że posługa ceremoniarza nie jest zarezerwowana wyłącznie dla duchownych.

ministranci.diecezja-pelplin.pl / 2016 - 2024 / Archiwum

Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk