Galeria zdjęć »W sobotę 13 kwietnia 2024 roku odbyły się w Starogardzie Gdańskim Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w piłkę halową. O godz. 9:30 w kościele św. Wojciecha została odprawiona Msza św. w intencji Służb Liturgicznych Diecezji Pelplińskiej, którą sprawował Ks. Biskup Pomocniczy Arkadiusz Okroj wraz z kapłanami, zwycięskich drużyn na etapie rejonowym.
Po Mszy św. wszyscy zawodnicy przeszli na halę sportową przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim na rozegranie turnieju. Po zaciętej walce zwycięzcami okazali się:

W kategorii ministrant 2012-2016:
I miejsce – parafia Podwyższenia Krzyża świętego w Cekcynie
II miejsce – parafia św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach
III miejsce – parafia św. Andrzeja Apostoła w Przodkowie
IV miejsce - parafia Wszystkich świętych w Brusach
V miejsce - parafia Wszystkich świętych w Skórczu

Najlepszy zawodnik: Kacper Sobociński z Cekcyna
Najlepszy Bramkarz: Szymon Wengierski z Cekcyna 

 

W kategorii lektor młodszy 2008-2011 (zwycięstwo rozstrzygnięto po rzutach karnych):
I miejsce – parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie
II miejsce – parafia MB Częstochowskiej w Tuchlinie
III miejsce – parafia MB Różańcowej w Karsinie
IV miejsce - parafia św. Michała Archanioła w Tuchomiu
V miejsce - parafia MB Pocieszenia w Drzycimiu

Najlepszy zawodnik: Tomasz Brzeski z Tuchlina
Najlepszy bramkarz: Paweł Słowikowski z Pelplina

 

W kategorii lektor starszy 2003-2007:
I miejsce – parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chojnicach
II miejsce – parafia MB Pocieszenia w Drzycimiu
III miejsce – parafia św. Stanisława Kostki w Czarnej Dąbrówce
IV miejsce - parafia św. Andrzeja Boboli w Kamionce
V miejsce - parafia Wniebowzięcia NMP w Mściszewicach

najlepszy zawodnik: Dominik Łosin z Chojnic
najlepszy bramkarz: Jan Kwiecień z Czarnej Dąbrówki

 

Zwycięzcy z każdej kategorii, czyli parafia z Cekcyna, Pelplina i z Chojnic (św. Jadwigi Śląskiej) będą reprezentować Diecezję Pelplińską w Mistrzostwach Polski Służb Liturgicznych, które odbędą się 24-25 czerwca 2024 roku w Łodzi.

Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i zorganizowania Mistrzostw. Szczególnie podziękowania kieruję do księży, którzy zorganizowali turnieje na szczeblu dekanalnym i rejonowym naszej diecezji. Słowa wdzięczności kieruję do kapłanów i ceremoniarzy z  parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, dziękuję księżom opiekunom, rodzicom, sędziom: Panu Kacprowi Mazurowskiemu i Kacprowi Lizakowskiemu, służbie medycznej, zawodnikom i kibicom, którzy uczestniczyli w Mistrzostwach naszej diecezji.

Dziękuję Wszystkim Kapłanom, którzy w naszej diecezji opiekują się Służbą Liturgiczną, dziękuję za Wasz trud i poświęcenie i bądźmy nadal nieustannie wzorem modlitwy, pracowitości i dbałości o Kościół dla tych młodych ludzi.

Ks. Grzegorz Miotk
Diecezjalny Duszpasterz
Służb Liturgicznych

Diecezjalne Duszpasterstwo Służb Liturgicznych zaprasza w sobotę 27 kwietnia br., na Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych połączony z rozgrywkami sportowymi na Stadionie Miejskim w Pelplinie. Do wspólnego spotkania zapraszamy kandydatów, ministrantów, lektorów, ceremoniarzy jak i schole liturgiczne oraz chóry dziecięce.

Program dnia wygląda następująco:

od godz. 8.30 potwierdzenie przybycia w recepcji przed Bazyliką Katedralną
- możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w Bazylice Katedralnej

godz. 9.30 Msza Święta w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Arkadiusza Okroja. Kapłani opiekujący się parafialnymi grupami liturgicznymi zaproszeni są do koncelebry i proszeni o przywiezienie alb (ornaty będą w zakrystii). Na zakończenie Mszy świętej zostaną wręczone nagrody dla finalistów konkursu liturgicznego, który odbył się 18-20 marca 2024 roku;

godz.10.45 przemarsz uczestników na Stadion Miejski w Pelplinie przez ogrody biskupie

godz.11.15 rozpoczęcie zawodów sportowych

godz. 16.00 zakończenie rozgrywek i ogłoszenie wyników.

 

Służba liturgiczna nie przywozi ze sobą strojów liturgicznych. Każda grupa parafialna przywozi ze sobą tablicę z nazwą parafii. Dla wszystkich uczestników przewidziano ciepły posiłek na stadionie. 

Podczas Dnia Wspólnoty w ramach rywalizacji sportowej odbędzie się:

Turniej w piłkę nożną dla chłopców:

Drużyny  z poszczególnych parafii będą rywalizować w poszczególnych kategoriach: 

1. Kategoria – roczniki  2012 – 2016 (drużyny 6-osobowe: 5 zawodników + bramkarz);

2. Kategoria – roczniki 2008 – 2011 (drużyny 6-osobowe: 5 zawodników + bramkarz); 

3. Kategoria – roczniki 2003 – 2007 (drużyny 6-osobowe: 5 zawodników + bramkarz); 

 

Lekkoatletyczne konkurencje sportowe:

W dyscyplinie lekkoatletycznej obowiązują 4 różne kategorie, które będą podzielone według płci:

1 kategoria: klasa 1-3

2 kategoria: klasa 4-6

3 kategoria: klasa 7-8

4 kategoria: szkoły ponadpodstawowe

W każdej konkurencji w poszczególnych kategoriach parafia może wystawić dowolną liczbę zawodników; zasady poszczególnych konkurencji (np. ilość skoków w dal do oddania) przedstawią sędziowie tych konkurencji:

BIEGI:
- 60 m (kategoria 1,2)

- 100 m (kategoria 3,4)

- 100 m (dla księży)

- 400 m (kategoria 2,3,4)

- 1000 m (kategoria 3,4 - chłopcy)

Skok w dal
 (kategoria 2,3,4)
Przeciąganie liny (drużyny 5- osobowe z każdej chętnej parafii, kategoria: 3,4 - chłopcy)
Tor przeszkód (drużyny 4- osobowe z każdej chętnej parafii, zawodnicy z klas 1-4);

Uczestnicy zawodów reprezentują grupy służb liturgicznych ze swojej parafii. Obecny kapłan lub inny wyznaczony opiekun grupy, powinien posiadać listę grupy biorącej udział w dniu wspólnoty. Opiekunowie grup zobowiązani są do zapoznania się ze stanem zdrowia uczestników biorących udział w konkurencjach sportowych, za których ponoszą pełną odpowiedzialność podczas całego spotkania. Należy także zadbać o właściwą liczbę opiekunów na całą grupę. Aby ułatwić organizatorom całą logistykę, prosimy o zgłaszanie grup (podając parafię i ilość uczestników) oraz chętne drużyny piłkarskie do 22 kwietnia br., do ks. Grzegorza Miotka na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 665 933 917. Liczba drużyn, które wezmą udział w turnieju piłkarskim jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Wpisowe za udział w spotkaniu wynosi 5zł/os., które dokonujemy w recepcji przed Bazyliką Katedralną. Do zobaczenia w Pelplinie. 

Anioł zaś przemówił do niewiast: Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział (Mt 28,5-6).

Dla całej wspólnoty służby liturgicznej diecezji pelplińskiej, życzę radosnych Świąt Wielkanocnych, niosących nadzieję naszego Zmartwychwstania, tak bardzo potrzebnego pokoju i błogosławieństwa Tego, który zwyciężył śmierć i szatana. Niech radość ze służby przy Ołtarzu Pana, promieniuje w Waszych sercach każdego dnia i pozwoli Wam jeszcze głębiej i owocniej przeżywać każdą Liturgię w której uczestniczycie i służycie. Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!

Ks. Grzegorz Miotk
Diecezjalny Duszpasterz
Służb Liturgicznych 

Od 18-20 marca br., odbyła się 4. edycja konkursu liturgicznego online dla służb liturgicznych diecezji pelplińskiej. Konkurs był doskonałą okazją, aby sprawdzić swoją wiedzę z przypisów liturgicznych, które są bogactwem i pomocą w służbie przy ołtarzu Pana.

Pragnę podziękować wszystkim ministrantom, lektorom i ceremoniarzom za wzięcie udziału w konkursie Liturgicznym. Dziękuję wszystkim księżom opiekunom służby liturgicznej, którzy poinformowali o konkursie swoich podopiecznych i starali się ich do tego jak najlepiej przygotować.

Łącznie we wszystkich czterech kategoriach, udział wzięło 373 osoby z 76 parafii. Poniżej publikujemy finalistów konkursu, którzy otrzymają nagrody rzeczowe z rąk Księdza Biskupa Pomocniczego Arkadiusza Okroja, podczas Diecezjalnego Zjazdu Służb Liturgicznych, który odbędzie się 27 kwietnia 2024 roku w Pelplinie. Pozostali otrzymają pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, które w najbliższym czasie zostaną przekazane księżom opiekunom.  

 W kategorii ministrant:

A) Ministranci do 6 klasy szkoły podstawowej: 

1. miejsce Igor Rafiński - parafia Wszystkich świętych w Brusach, opiekun ks. Rafał Grot (zdobył 30/30 punktów; czas 03:55)
2. miejsce Wojciech Kiełpiński - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 30/30 punktów; czas 06:32)
3. miejsce Wojciech Piotrzkowski - parafia Wszystkich świętych w Wysinie, opiekun ks. Arkadiusz Ćwikliński (zdobył 30/30 punktów; czas 07:36)
3. miejsce Paweł Singer - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 30/30 punktów; czas 07:54)

Wyróżnienie:

1. Michał Eggert - parafia Wszystkich świętych w Skórczu, opiekun ks. Szymon Gwardzik (zdobył 29/30 punktów; czas 07:56)
2. Stanisław Lehmann - parafia św. Trójcy w Sulęczynie, opiekun ks. Arkadiusz Guz (zdobył 29/30 punktów; czas 09:31)
3. Dominik Singer - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 29/30 punktów; czas 10:28)
4. Dominik Kulas - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piecach, opiekun ks. Bogdan Kozłowski (zdobył 29/30 punktów; czas 12:18)

W tej grupie udział wzięło 151 ministrantów.  

 

B) Ministranci od 7 klasy szkoły podstawowej: 

1. miejsce Oskar Mientki - parafia Leśno - Orlik, opiekun o. Urban Pudełko (zdobył 29/30 punktów; czas 05:17)
2. miejsce Dastin Trochowski - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 28/30 punktów; czas 11:20)
3. miejsce Jakub Smukała - parafia Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie Granicznym, opiekun ks. Mariusz Skrzypek (zdobył 27/30 punktów; czas 10:32)

Wyróżnienie:

1. Patryk Czechowski - parafia Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi, opiekun ks. Artur Tybusz (zdobył 26/30 punktów; czas 04:26)
2. Łukasz Paluch - parafia św. Józefa w Świeciu, opiekun ks. Michał Choszcz (zdobył 26/30 punktów; czas 07:36)
3. Kacper Huzior - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 26/30 punktów; czas 08:54)
4. Patryk Wieczorek - parafia św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, opiekun ks. Piotr Fankidejski (zdobył 26/30 punktów; czas 11:58)
5. Krzysztof Zalewski - parafia Podwyższenia Krzyża świętego w Cekcynie, opiekun ks. Daniel Ciemniewski (zdobył 26/30 punktów; czas 12:28)

 W tej grupie udział wzięło 74 ministrantów 

 

C) W kategorii lektor:

1. miejsce Franciszek Wojtkiewicz - parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Lęborskiej, opiekun ks. Aleksander Lipkowski (zdobył 29/30 punktów; czas 07:29) 
2. miejsce Adrian Lange - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 28/30 punktów; czas 11:32)
3. miejsce Tomasz Kiełpiński - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 26/30 punktów; czas 10:42)
3. miejsce Szymon Kaiser - parafia św. Trójcy w Kościerzynie, opiekun ks. Paweł Wiecki (zdobył 26/30 punktów; czas 12:00)

Wyróżnienie:

1. Mateusz Brygman - parafia św. Marcina w Gostycynie, opiekun ks. Ireneusz Machut (zdobył 25/30 punktów; czas 05:51)
2. Franciszek Węsiora - parafia św. Kazimierza w Kartuzach, opiekun ks. Adam Malinowski (zdobył 25/30 punktów; czas 11:39)
3. Mateusz Draszanowski - parafia św. Jadwigi w Chojnicach, opiekun ks. Krzysztof Krzemiński (zdobył 25/30 punktów; czas 15:36)

W tej kategorii udział wzięło 53 lektorów. 

 

D) W kategorii ceremoniarz:

1. miejsce Paweł Nawój - parafia św. Stanisława Bpa i Męczennika w Subkowach, opiekun ks. Andrzej Dombrowski (zdobył 48/58 punktów; czas 11:40)
2. miejsce Mateusz Kleina - parafia świętej Trójcy i Wszystkich świętych w Goręczynie, opiekun ks. Krzysztof Wilkowski (zdobył 43/58 punktów; czas 12:18)
3. miejsce Nikodem Warmowski - parafia Wniebowzięcia NMP w Kartuzach, opiekun ks. Maciej Dzwonkowski (zdobył 39/58 punktów; czas 08:00)

Wyróżnienie:
1. Maciej Rosenkiewicz  - parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem, opiekun ks. Emil Zieńko (zdobył 38/58 punktów; czas 11:55)
2. Krzysztof Bartoszewski - parafia Podwyższenia Krzyża św. w Tczewie, opiekun ks. Robert Ratkowski (zdobył 37/58 punktów; czas 10:18)
3. Bartłomiej Kudzia - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 36/58 punktów; czas 07:11)

 W tej kategorii udział wzięło 95 ceremoniarzy.

 

Parafię, które wzięły udział w konkursie liturgicznym to:

Borzytuchom - Najświętszego Serca Jezusa
Brusy - Wszystkich świętych
Bytów - Filipa Neri
Charzykowy - MB Częstochowskiej
Chmielno - św. Apostołów Piotra i Pawła
Chojnice - św. Jadwigi 
Chojnice - MB Królowej Polski
Chojnice - MB Fatimskiej 
Cekcyn - Podwyższenia Krzyża Świętego
Czersk - Marii Magdaleny
Człuchów - św. Jakuba Apostoła
Człuchów - św. Judy Tadeusza
Dziemiany - św. Antoniego
Goręczyno - św. Trójcy i Wszystkich świętych
Gostycyn - św. Marcina
Gorzędziej - św. Wojciecha
Hopowo - Nawiedzenia NMP 
Kaliska - MB Nieustającej Pomocy
Kamienica Królewska - MB Nieustającej Pomocy
Kartuzy - św. Kazimierza
Kartuzy - Wniebowzięcia NMP
Klukowa Huta - NMP Matki Miłosierdzia
Konarzyny - św. Antoniego Padewskiego
Kościerzyna - Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Kościerzyna - świętej Trójcy
Lalkowy - św. Barbary
Lębork - Miłosierdzia Bożego
Lębork - św. Jakuba Apostoła
Lębork - św. Maksymiliana Kolbego
Leśno - Podwyższenia Krzyża świętego
Linia - Najświętszego Serca Pana Jezusa 
Liniewo - Miłosierdzia Bożego
Lipnica - Jasnogórskiej Królowej Polski
Lipusz - Michała Archanioła
Miechucino - Wojciecha i br. Alberta
Nowa Cerkiew - Wniebowzięcia NMP
Nowa Wieś Lęborska - Niepokalanego Poczęcia NMP
Nowe n. Wisłą - św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
Osowo - św. Maksymiliana Marii Kolbego
Ugoszcz - Marii Magdaleny
Parchowo - Mikołaja
Pelplin - Wniebowzięcia NMP
Piece - Najświętszego Serca Pana Jezusa
Pogódki - św. Apostołów Piotra i Pawła
Pruszcz Pomorski - św. Trójcy
Przodkowo - Andrzeja Apostoła
Rozłazino - Wojciecha Bpa i Męczennika
Rytel - NMP Królowej Różańca Świętego 
Sierakowice - Marcina
Sierakowice - Jana
Skarszewy - Michała Archanioła
Skorzewo - MB Nieustającej Pomocy
Skórcz - Wszystkich Świętych
Smętowo Graniczne - Ciała i Krwi Pańskiej
Subkowy - św. Stanisława bpa i Męczennika
Sulęczyno - Trójcy świętej
Stara Kiszewa - św. Marcina
Starogard Gdański - NMP Matki Kościoła
Starogard Gdański - Najświętszego Serca Pana Jezusa
Starogard Gdański - św. Wojciecha
Starogard Gdański - Miłosierdzia Bożego
Starogard Gdański - św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Swornegace - św. Barbary
Śliwice - św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Świecie - św. Józefa
Tczew - św. Józefa
Tczew - NMP Matki Kościoła
Tczew - Podwyższenia Krzyża św.
Tuchola - Bożego Ciała
Turze - MB Nieustającej Pomocy 
Wałdowo - św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
Warlubie - Niepokalanego Serca Maryi
Wąglikowice - Wniebowzięcia NMP
Wygoda - Józefa
Wysin - Wszystkich świętych
Zapceń - Chrystusa Króla

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim za udział w konkursie.

ks. Grzegorz Miotk
Diecezjalny Duszpasterz 
Służb Liturgicznych 

Do końca marca na terenie naszej diecezji odbywają się rejonowe rozgrywki w piłkę halową służb liturgicznych. Do tego etapu zakwalifikowały się wszystkie drużyny, które zwyciężyły na etapie dekanalnym. Poniżej publikujemy najlepsze drużyny w danej kategorii z poszczególnych rejonów naszej diecezji. 

REJON KOŚCIERSKI: Turniej odbył się 10 lutego 2024 roku w Starej Kiszewie (ORGANIZATOR KS. Andrzej Taliński). 

- ministranci (roczniki 2012-2016) – parafia Przodkowo

- lektorzy młodsi (roczniki 2008-2011) - parafia Tuchomie

- lektorzy starsi (roczniki 2003-2007) – parafia Mściszewice

REJON CHOJNICKI: Turniej odbył się 24 lutego 2024 roku w Czersku (ORGANIZATOR KS. Mateusz Pryczkowski). 

- ministranci (roczniki 2012-2016) – parafia Brusy

- lektorzy młodsi (roczniki 2008-2011) - parafia Karsin

- lektorzy starsi (roczniki 2003-2007) – parafia św. Jadwigi w Chojnicach

 

REJON KAMIEŃSKI: Turniej odbył się 16 marca 2024 roku w Cekcynie (ORGANIZATOR KS. Daniel Ciemniewski). 

- ministranci (roczniki 2012-2016) – parafia Cekcyn

- lektorzy młodsi (roczniki 2008-2011) - parafia Drzycim

- lektorzy starsi (roczniki 2003-2007) – parafia Drzycim

 

REJON Pelpliński: Turniej odbył się 16 marca 2024 roku w Starogardzie Gdańskim (ORGANIZATOR KS. Piotr Fankidejski). 

- ministranci (roczniki 2012-2016) – parafia Skórcz

- lektorzy młodsi (roczniki 2008-2011) - parafia Pelplin

- lektorzy starsi (roczniki 2003-2007) – parafia Kamionka

 

REJON Lęborski: Turniej odbył się 23 marca 2024 roku w Sierakowicach (ORGANIZATOR KS. Witold Pijanowski).

- ministranci (roczniki 2012-2016) – parafia św. Jana w Sierakowicach

- lektorzy młodsi (roczniki 2008-2011) - parafia Tuchlino

- lektorzy starsi (roczniki 2003-2007) – parafia Czarna Dąbrówka

Mistrzowie tych rozgrywek będą reprezentować rejon na finałach diecezjalnych, które odbędą się 13 kwietnia 2024 roku w Starogardzie Gdańskim. Natomiast mistrzowie diecezji pojadą na mistrzostwa Polski, które w tym roku odbędą się 24-25 czerwca w Łodzi.

Galeria zdjęć »

ministranci.diecezja-pelplin.pl / 2016 - 2024 / Archiwum

Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk